bestsellery, Książki

Kontynuacja sagi Millennium

David Lagercrantz jest autorem, który podjął się napisania kontynuacji znanej na całym świecie serii Millennium. Po śmierci twórcy oryginalnego pomysłu, Stiega Larssona, to właśnie on przedstawia dalsze losy bohaterów. I choć odchodzi od wielu wcześniejszych założeń Larssona, to saga w jego rękach nadal uważana jest za jedną z lepszych. Millennium. Tom 6. Ta, która musi umrzeć to najnowsza część, która właśnie wchodzi do sklepów w Polsce. Co tym razem zagraża szwedzkim bohaterom?

 

Ostatnia, finałowa część jednej z najpopularniejszych serii na świecie

6 tom serii zapowiadany jest jako jej ostateczny finał. Nie da się ukryć, iż Millennium jest jednym z najlepiej sprzedających się zbiorów literackich na całym świecie. Mało kto nie słyszał choć zdania na temat bohaterów wykreowanych przez Larssona czy też filmów powstałych na podstawie książek. Tom 6 zaczyna się – jak to w kryminałach zazwyczaj bywa – od znalezienia martwego ciała mężczyzny. Rzecz ma miejsce w samym centrum Sztokholmu, co już budzi podejrzenia. Bowiem jak to możliwe, że nikt nie widział sprawcy czy też samego popełnienia morderstwa. Śledczy zakładają, iż jest to najprawdopodobniej ciało bezdomnego, który zmarł śmiercią tragiczną. Jednocześnie, lekarka sądowa, Fredrika Nyman, nie jest pewna co do przebiegu wydarzeń i zgłasza się do – znanego z poprzednich tomów – Mikaela Blomkvista. Choć dziennikarz początkowo niechętnie podchodzi do udzielenia znajomej pomocy, szybko odkrywa, iż za śmiercią mężczyzny stać może polityczny spisek. Akcja poprowadzona jest dwutorowo, gdyż z Blomkvista przeskakujemy na przygody Lisbeth Salander, która chwilowo opuściła kraj i wyjechała do Moskwy poszukując siostry, z którą pragnie wyrównać rachunki. 

 

Mocny szwedzki kryminał

Millennium. Tom 6. Ta, która musi umrzeć trzyma się tego, co reprezentowały sobą poprzednie tomy serii. Czytelnicy nie zaskoczą się nagłą zmianą formy, przekierowaniem fabuły na innych bohaterów czy rozwiązaniami dotąd w Millennium niespotykanymi. Nie jest to pod żadnym pozorem zarzut – Lizbeth i Mikael nadal są świetnymi reprezentantami świata wykreowanego przez autora. Oboje charyzmatyczni, zmagający się z polityczną niesprawiedliwością, z którą nie sposób jest wygrać. Trzeba docenić Lagercrantza, choć stylem pisania nie dorównuje Larssonowi, za jego pomysłowość i odwagę w kreowaniu akcji. Ta, która musi umrzeć zostanie doceniona nie tylko przez fanów serii, ale i chętnych zmierzenia się z rasowym, szwedzkim kryminałem, w którym nie sposób jest przewidzieć, co wydarzy się na kolejnych stronach. Trzeba też zaznaczyć, iż finał przygód tej dwójki jest niezwykle zaskakujący.